Bezpieczeństwo dziecka w czasie podróży jest sprawą pierwszorzędną, dlatego zakup odpowiedniego fotelika dla naszej pociechy jest tak istotny. Pomimo tego, jednak wielu rodziców większą uwagę poświęca nadal zakupowi wózka, kołyski czy też łóżeczka, aniżeli doborem właściwego fotelika w którym będzie podróżował ich maluch. Od poznania oferty w sklepie do momentu zakupu konkretnego fotelika, mamy czas na podjęcie decyzji jaki model chcemy kupić. Aby więc ułatwić Wam właściwy wybór, przedstawiamy dziś 5 kryteriów, którymi należy się kierować, aby wybrać dla swojej pociechy najbardziej odpowiedni fotelik samochodowy, dzięki któremu zmaksymalizujemy jej bezpieczeństwo w czasie wspólnych podróży.

1.Rozmiar fotelika – czyli wzrost oraz waga dziecka

Waga i wzrost dziecka, to kluczowy czynnik, na podstawie którego dokonamy wyboru fotelika. Każde dziecko rośnie w swoim tempie. Niektóre dzieci w wieku 6 miesięcy ważą 6 kilogramów, inne z kolei mają już wagę 10 kg. Pojawia się więc pytanie czy w powyższym przypadku można korzystać z jednego fotelika? Zdecydowanie tak. Maksymalna waga dla pierwszego fotelika naszego dziecka oscyluje między 13 - 25 kg. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby zarówno 6 kg jak i 10 kg maluch bezpiecznie w nim podróżował. Jedyna różnicą będzie tylko to – że maluch o wadze 10 kg szybciej z niego wyrośnie.
Oprócz wagi dziecka, równie istotnym elementem jest jego wzrost. Ważne jest, aby główka dziecka nie wystawała poza krawędź oparcia fotelika.

Przy zakupie fotelika należy również pamiętać, aby nie kierować się tym na jak długo posłuży nam dany fotelik, ale tym, by był on jak najlepiej dopasowany do naszej pociechy. Nie wolno dopuścić do sytuacji, że kupimy fotelik który posłuży dziecku latami, ale przez pierwsze pół roku, maluch będzie w nim luźno osadzony. Warto też zwrócić uwagę by pierwszy fotelik posiadał wkładkę czy też wkładki redukcyjne, dzięki nim maluch w foteliku będzie stabilnie osadzony, a tym samym o wiele bezpieczniejszy.

2. Testy oraz certyfikaty, jakie posiada fotelik

Jak najłatwiej sprawdzić na ile dany fotelik jest bezpieczny? – Wystarczy dowiedzieć się , jakie dany model przeszedł testy zderzeniowe, oraz jakie certyfikaty posiada. Najlepsze foteliki na rynku to te, które w testach zderzeniowych uzyskują od 3 do 5 gwiazdek w 5 – punktowej skali. Skąd można uzyskać informację ile gwiazdek ma dany fotelik? To proste – producenci lubią się chwalić swoimi osiągnięciami, a więc często zamieszczają tego typu informacje zarówno w opisach produktu jak i na jego opakowaniu. Ważne jest również, aby fotelik posiadał odpowiedni certyfikat. Najważniejszy z nich to ECE R44. Dlaczego ten certyfikat jest tak ważny? – Ponieważ jeśli fotelik ma taki certyfikat, możemy być pewni, że spełnia on minimalne wymogi bezpieczeństwa i może być on sprzedawany jako legalny oraz bezpieczny produkt.

3. System ISOFIX

System ISOFIX to nic innego jak sposób montażu fotelika do naszego samochodu i coraz więcej samochodów wyposażonych jest w tego typu rozwiązanie. Jest to doskonała alternatywa dla fotelików zapinanych na tradycyjne pasy bezpieczeństwa. Nim jednak zdecydujemy się na zakup fotelika z ISOFIXEM musimy sprawdzić, czy w naszym samochodzie można w ogóle taki fotelik zamontować, aby po zakupie nie było rozczarowania.
W aucie na tylnej kanapie zrobione są specjalne zatrzaski, w które montuje się metalowe uchwyty. Te uchwyty z kolei trzymają bazę naszego fotelika, na której osadzamy dopiero cały fotelik. Ten system nie tylko ułatwia nam sam montaż fotelika w porównaniu z fotelikami zapinanymi na pasy bezpieczeństwa, ale znaczącą skraca czas jego montażu w samochodzie, oraz jego przeniesienie do innego samochodu. W związku z tym system ISOFIX jest polecany szczególnie dla osób które, często podróżują ze swoim maluchem oraz jeszcze częściej przekładają fotelik z jednego samochodu do innego.

4. Stan fotelika

Oczywiście jak w przypadku innych rzeczy, nie ma obowiązku kupowania nowego fotelika, lecz można go też nabyć „z drugiej ręki” ,oszczędzając w ten sposób trochę pieniędzy. My jednak zdecydowanie nie polecamy tego rozwiązania. Chodzi tutaj przecież o zdrowie, a nawet życie naszego dziecka, a na tym nie wolno oszczędzać. Dlatego zawsze doradzamy kupno nowego fotelika. Kupując też nowy fotelik otrzymujemy do niego również gwarancję i dzięki temu, gdyby coś było z nim nie tak, to zawsze możemy go wymienić na inny.

Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup używanego fotelika, to warto nabyć taki fotelik od kogoś kogo znamy. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie brał on udziału w żadnym wypadku samochodowym, a więc nadal dobrze spełnia swoje wszystkie funkcje bezpieczeństwa. Kupując fotelik od kogoś kogo nie znamy, narażamy się, że fotelik został już wcześniej wewnętrznie uszkodzony, nawet jeśli z zewnątrz jego stan wydaje się być idealny. Taki uszkodzony fotelik nie tylko nie będzie prawidłowo chronił naszego dziecka, lecz podczas wypadku narazi go na jeszcze większe niebezpieczeństwo odniesienia poważniejszych obrażeń.

5. Polecenia oraz cena

Na koniec gdy mamy już wybrany określony model, możemy wybrać kolor jego tapicerki oraz inne udogodnienia jak np. uchwyt na kubek dla starszych podróżników. Warto jeszcze przed dokonaniem ostatecznego zakupu zapoznać się z opinią innych. Czasami ktoś kto miał wcześniej taki fotelik i brał niestety udział w wypadku samochodowym w czasie jazdy ze swoim dzieckiem, może rozwiać nasze wątpliwości odnośnie danego modelu.

Niektórzy rodzice w czasie wyboru fotelika sugerują się także jego ceną. Rozumiemy, że koszt niektórych modeli może przekraczać ich budżet, jednakże w takiej sytuacji można podzielić koszt związany z zakupem fotelika na całą rodzinę np. w ramach prezentu.

Oczywiście kryteriów na podstawie których należy wybrać właściwy fotelik dla naszej pociechy jest o wiele więcej. My jednak uważamy, że powyższe 5 kryteriów – to cechy najistotniejsze i jeśli z odpowiednią uwagą do nich podejdziecie – to dokonacie właściwego wyboru fotelika dla Waszego malucha. W ten sposób maksymalnie zwiększycie jego bezpieczeństwo oraz komfort w czasie podróży. Mamy nadzieję, że powyższe rady zdecydowanie pomogą i ułatwią Wam proces jakim jest wybór odpowiedniego fotelika samochodowego.

Na koniec wszystkim rodzicom i ich milusińskim życzymy wspaniałych oraz bezpiecznych podróży.

Ola (blogerka, mama małej Zuzi)Chcesz poczytać więcej artykułów? Zobacz artykuł: 6 rodzajów zabaw, które przygotują Twoje dziecko do nauki w szkole