Urodziny, nagroda w zamian za osiągnięcia naszej pociechy, czy też zwykłe sprawienie radości naszemu dziecku – to właśnie w tych chwilach rodzice decydują się na zakup zabawek dla swoich dzieci. Sprawa z pozoru wydaje się prosta, idziemy do sklepu czy też zamawiamy przez Internet daną zabawkę , dziecko ją otrzymuje i jest szczęśliwe. Natomiast w praktyce okazuje się że kupno zabawki nie jest wcale takie proste, ponieważ wiąże się z tym odwieczny problem, który każdy rodzic musi rozwiązać, a mianowicie: jaką zabawkę należy kupić dziecku, aby było ono zadowolone?

Dlatego aby wspomóc rodziców w tym niełatwym wyborze przedstawimy dziś Państwu pięć pomocniczych pytań, które warto sobie zadać przed kupnem danej zabawki:

1. Po co kupujesz dziecku zabawkę?

Jeśli Twoją jedyną odpowiedzią która przychodzi Ci do głowy to rozrywka, to zastanów się czy jest to właściwy wybór. Zabawki mogą być zabawne, wesołe i zapewniać dobrą zabawę dziecku; mogą też jednak wnosić dodatkową wartość. Właściwa zabawka może zachęcić nasze dziecko do rozwiązywania problemów, sprzyjać rozwojowi koncentracji, pobudzać jego kreatywne myślenie, a także zachęcić do ruchu czy też poprawić jego koordynację. Dlatego też warto się zastanowić czy zabawka, którą planujemy kupić zainspiruje dziecko do rozwoju, będzie dla niego wyzwaniem czy też zapewni mu jedynie rozrywkę.

2. Czy ta zabawka będzie interesująca dla Twojej pociechy?

Wszyscy rodzice kupują dzieciom zabawki, starając się by dziecko było z niej zadowolone. Jednak też w każdym domu znajdują się zabawki, które leżą w koncie, gdyż malec nie jest nimi zupełnie zainteresowany. W tym miejscu należy wprowadzić podział. Pierwszą grupę stanowią zabawki do których dziecko musi odpowiednio podrosnąć. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że dziecko nie jest nimi zupełnie zainteresowane, ale wystarczy odpowiednia zachęta czy też pomoc rodzica w nauczeniu się z korzystania z danej zabawki, aby malec się wciągnął i był zainteresowany zabawą. Przykładem takich zabawek są klocki; wystarczy aby rodzic zaczął przy dziecku budować najprostszą wieżę czy też inne konstrukcje, a pozornie niezainteresowany maluch, najprawdopodobniej po chwili będzie już wyrywał mu z ręki wszystkie klocki bo sam będzie chciał zacząć budować coś swojego. Istnieje jednak druga grupa zabawek, które zainteresują nasze dziecko maksymalnie na kilka minut. Tutaj mam na myśli zabawki z różnymi kolorowymi guzikami czy też melodyjkami, które dziecko naciśnie z ciekawości kilka razy, lecz po chwili stanie się to dla niego przewidywalne; a tym samym nudne, więc zabawka trafi w kąt i nie będzie już z niej większego pożytku.
Dlatego warto przed kupnem danej zabawki zastanowić się do, której z tych dwóch grup należy i jak długo będzie się nią chciało bawić Twoje dziecko.

3. Czy zabawka będzie rosła wraz z dzieckiem?

Są zabawki uniwersalne takie jak magnetyczne zestawy konstrukcyjne, różnego rodzaju klocki gry planszowe itp. produkty. Takie zabawki mogą być używane latami i nie stracą zainteresowania dziecka pomimo upływu lat. Istnieją również gry planszowe, które mają wiele wariantów zabawy, a te można dostosować w zależności od umiejętności oraz wieku dziecka, aby sprawiały mu jak najwięcej radości. Warto zainteresować się tego typu produktami, ponieważ zapewniamy w ten sposób nie tylko na długo dobrą zabawę naszemu dziecku, ale dodatkowo oszczędzamy również pieniądze, które musielibyśmy wydać na kolejne zabawki, w przypadku gdy poprzednio kupiony produkt stał by się już zbyt prosty dla naszej pociechy. Dlatego przed kupnem danej zabawki warto sobie zadać pytanie jak długo nasz malec będzie mógł się nią bawić?

4. Czy Twoje dziecko jej potrzebuje?

Wiele zabawek, które są oferowane przez producentów są do siebie bardzo podobne. Dlatego warto sprawdzić przed zakupem nowej zabawki, czy dziecko już nie posiada podobnej, gdyż będzie to po prostu strata pieniędzy. W momencie gdy dziecko ma już wiele różnych zabawek i ciężko kupić mu jeszcze coś innego niż ma; warto wtedy rozważyć zakup np. gry strategicznej czy też ukrytek książki ze zdjęciami. Prezentowanie dzieciom nowych doświadczeń oraz uczenia ich nowych rzeczy jest niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju.

5. Czy dziecko jest w odpowiednim wieku?

Czasami rodzice kupują zabawki dla starszych już dzieci w porównaniu do wieku swojej pociechy, sądząc że bardziej wymagająca zabawka czy też zajęcia sprawią, że dziecko będzie czerpać więcej korzyści i szybciej nauczy się nowych materiałów. 
Nie jest to właściwe podejście. Każde dziecko ma swoje indywidualne tempo nauki i musi być odpowiednio przygotowane na rozwój i uczenie się nowych rzeczy. Jeśli poszczególne etapy rozwoju przeskoczy się zbyt szybko dziecko zamiast się rozwijać, zostanie zniechęcone do nauki ponieważ nie będzie umiało sobie poradzić z danym zadaniem, do którego wcześniej nie zostało przygotowane. 
Dziecko należy po kolei uczyć nowych umiejętności na które jest aktualnie gotowe. Tylko w ten sposób zapewni się mu prawidłowy rozwój. Także rodzice nie muszą się martwić, że malec odbiega umiejętnościami od swoich rówieśników – przyswoi je, gdy będzie na to gotowe, gdyż każde dziecko jest inne. Najgorsze w tej sytuacji co rodzic może zrobić to popaść w panikę i na siłę uczyć dziecko umiejętności na które jeszcze nie jest gotowe. W ten sposób nie tylko mu nie pomorze, a wręcz zaszkodzi.

Oczywiście takich pytań można sobie zadać o wiele więcej, nie warto jednak komplikować sobie sprawy jeszcze bardziej. Dlatego uznaliśmy, że właściwa odpowiedź na powyższe pytania stanowi syntezę wszystkich możliwości i sprawi, że rodzicowi o wiele łatwiej będzie dokonać właściwego wyboru, gwarantując w ten sposób radość swojego dziecka z otrzymanego prezentu.