Szkoła jest miejscem w którym dziecko spędzi wiele lat w towarzystwie rówieśników z dala od swoich rodziców. W tym okresie dziecko musi również posiadać odpowiednie umiejętności, które pomogą mu w wyzwaniach jakie postawi przed nim szkoła oraz sama edukacja. Warto więc już od najmłodszych lat rozwijać w maluchu takie umiejętności, które pomogą mu z uśmiechem na ustach przetrwać te wszystkie wyzwania. Dlatego poniżej prezentujemy 6 rodzajów zabaw rozwijające poszczególne umiejętności, o których rozwój powinni zatroszczyć się rodzice nim ich pociecha usłyszy „pierwszy dzwonek”.

1. Zabawy pomagające w koncentracji.

Człowiek aby mógł sprostać codziennym wyzwaniom, oraz mógł żyć aktywnie z uśmiechem na ustach, potrzebuj stanu fizycznego i psychicznego, który codzienne będzie na wysokim poziomie. Dlatego też dobrze jest, aby dziecko zaangażowało się w jakąkolwiek formę ćwiczeń nim zasiądzie do codziennej pracy domowej. Z tego też względu warto zaopatrzyć dziecko w zabawki, czy też gry, które promują ruch taki jak: kołysanie, bieganie, wirowanie czy też skakanie. Takie zabawki przygotowują układ nerwowy naszej pociechy do zadań wymagających siedzenia oraz skupienia – a praca domowa czy też zwykła nauka na pewno do takich czynności należą.

2. Zabawy pomagające budować siłę rąk.

Dziecko aby swobodnie używać narzędzi do pisania, rysowania czy też wycinania, musi mieć odpowiednio rozwinięte mięśnie dłoni oraz stabilne ręce.
Dobrze rozwinięte barki, ramiona oraz dłonie zapewniają odpowiednią siłę oraz stabilność ręki. Prawidłowy rozwój górnych części ciała dziecko zapewni sobie grając w gry, które zachęcają do rzucania oraz łapania np. zabawa w dwa ognie, czy też gra w badmintona, przykładem dobrej zabawki jest także „jojo”, które uczy dziecko zarówno odpowiedniej koordynacji rąk, jak i odpowiedniego chwytania. Dobrym sposobem na rozwój siły rąk u naszej pociechy, jest również korzystanie na placu zabaw z różnego typu drabinek oraz drążków na których malec do przemieszczenia się używa wyłącznie rąk. Korzystajmy więc z tego typu zabaw, aby nasza pociecha bez bólu rąk czy też zmęczenia mogła sporządzać odpowiednie długie notatki z lekcji, z których potem wydajnie będzie mogła się uczyć chociażby w zaciszu własnego domu.


3. Zabawy wspomagające percepcję wzrokową.

Prawidłowe odbieranie bodźców wizualnych, jest czymś więcej niż zwykłym widzeniem. Nasz mózg musi również nadawać znaczenie temu co widzi i odpowiednio wszystko interpretować – takie reakcje nazywamy percepcją wzrokową. Musimy umieć odróżnić obiekt od innego , oraz odpowiednio zinterpretować, gdzie znajduje się dany obiekt w przestrzeni względem nas – są to tak zwane umiejętności przestrzenne i są one niezbędne do bezpiecznego funkcjonowania w obecnym świecie. Dlatego warto zachęcać naszą pociechę do układania puzzli, rozwiązywaniu łamigłówek np. labiryntów oraz zachęcać go do budowy różnych konstrukcji np. z klocków. Jest to kilka przykładów zabawek które pomogą poprawić Twojemu dziecku jego percepcję wzrokową, a ta jest niezbędna nie tylko do prawidłowej nauki, ale też ogólnie w życiu.

4. Zabawy pomagające rozwijać umiejętność krytycznego myślenia oraz rozwiązywania problemów.

Jest wiele zabawek oraz gier, które wymagają umiejętności rozwiązywania problemów oraz tworzenia strategii, aby w nie wygrać. Szczególnie dobre do rozwijania w dziecku umiejętności logicznych są gry planszowe. Oprócz zachęcenia dziecka do tworzenia strategii a także myślenia, uczą również jak postępować zgodnie z otrzymaną instrukcją oraz jak reagować na zmiany czy też jak cierpliwie zmierzać do wyznaczonego celu. Można nawet dziecko zaopatrzyć w takie gry planszowe, które nauczą go określonych umiejętności poznawczych takich jak: liczenie, rozpoznawanie kolorów oraz kształtów. Istnieje wiele doskonałych gier planszowych dla każdej grupy wiekowej, więc każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Wspomniane wyżej umiejętności logicznego oraz strategicznego myślenia z pewnością przydadzą się dziecku w czasie rozwiązywania zadań matematycznych.

5. Zabawy wspomagające rozwój społeczno – emocjonalny oraz kreatywność.

Dzieci mają naturalne skłonności do tego by naśladować czy też udawać innych. Pomysłowa zabawa zapewnia dzieciom możliwość ćwiczenia komunikacji czy też negocjacji z innymi. Rozwija również w maluchu umiejętność empatii podczas wcielania się w różne role, postacie, czy też udawaniu różnych sytuacji.
Mimo że dzieci uwielbiają udawać same z siebie to takie zabawki jak: kostiumy, domy dla lalek, laki czy też budowanie fortów, pomagają jeszcze bardziej zachęcić je do zabawy pobudzając w ten sposób jeszcze bardziej ich kreatywność. A ta z kolei jak powszechnie wiadomo jest niezbędna przy tworzeniu różnych projektów, tych natomiast w szkołach z pewnością nie brakuje.

6. Zabawki typu „STREAM” które zachęcają dziecko do: nauki, techniki, czytania, inżynierii, sztuki, oraz matematyki.

Wybierając odpowiednią grę czy też zabawkę, możemy w dziecku rozwijać wszystkie te umiejętności. Od nauki wzrokowej słów po np. roboty budowlane. Dostępnych jest wiele niesamowitych zabawek, które mogą wprowadzić czy też wzmocnić powyższe umiejętności. Dodatkowo zrobią to one w sposób, który będzie zabawny i wciągający dla dziecka niezależnie od tego ile ma lat. Warto więc drodzy rodzice poświęcić swój czas, aby taką zabawkę dla swojej pociechy znaleźć.

Chcesz poczytać więcej artykułów? Zobacz artykuł: 5 pytań które powinien zadać sobie rodzic przed zakupem zabawki