Zima jest wyjątkową porą roku, ponieważ w tym czasie możemy korzystać z „atrakcji” do których nie mamy dostępu w pozostałych porach roku. Dla rodziców jest to dodatkowa okazja, by spędzić jeszcze więcej czasu z dziećmi, gdyż zimową porą uczniowie mają najwięcej czasu wolnego od szkoły. Pierwsza, dłuższa przerwa przypada z okazji Świąt Bożego Narodzenia,  natomiast kolejną przerwą, są tzw. „ferie zimowe”, które przypadają na przełomie stycznia oraz lutego, w zależności od danego województwa. W tym czasie, w każdym rejonie Polski są organizowane różne atrakcje dla dzieci oraz dorosłych, tak więc nikt nie powinien narzekać na nudę. Większe miasta słyną z tego, że większość rzeczy jest dla nich na wyciągnięcie ręki. Jest to wygodne w szczególności dla tych osób, które nie posiadają własnego środka transportu. Natomiast osoby, które mieszkają na obrzeżach miast, mogą skorzystać z komunikacji miejskiej, która zdecydowanie ułatwia dostęp w miejsca oddalone od domu. Z tego względu, dotarcie na drugi koniec miasta np. na lodowisko nie powinno być dla nas wymówką.

       Nie ma co jednak faworyzować wielkich miast, ponieważ osoby mieszkające w mniejszych miejscowościach również mogą aktywnie korzystać z uroków zimy. Czasami wręcz mają oni do dyspozycji „atrakcje”, które próżno szukać w „wielkim mieście”. Nie zależnie więc czy mieszkasz w dużym mieście, czy też na wsi, dziś  podpowiemy wszystkim jak nie dać się zimowej nudzie i w pełni korzystać z uroków tej cudownej pory roku.

       Popularną zimową aktywnością jest jazda na łyżwach. Lodowisko jest bowiem wspaniałym miejscem dla każdego, kto lubi spędzać czas na świeżym powietrzu. Praktycznie każde lodowisko oferuje możliwość wypożyczenia łyżew, jeśli więc korzystamy z tej zabawy tylko sporadycznie, nie musimy inwestować we własne łyżwy, co z pewnością pozwoli nam sporo zaoszczędzić. Łyżwiarstwo szczególnie podbija serca dziewczynek, które zafascynowane są mieniącymi się, kolorowymi strojami oraz gracją jaką prezentują profesjonalne łyżwiarki. Są to piękne wzorce, przez które dziewczynki nabierają chęci do zainteresowania się łyżwami. Chłopców zaś do jazdy na łyżwach z pewnością przyciąga gra w hokeja, która równie jak łyżwiarstwo figurowe wymaga dobrej koordynacji ruchowej oraz praktyki w jeździe na łyżwach. Kto wie, może właśnie dzięki jednej wizycie na lodowisku, odkryjemy talent naszej pociechy do jednej z wymienionych dyscyplin i rozwiniemy w niej prawdziwą pasję, a być może nawet przyszłego mistrza olimpijskiego.

      Równie popularnymi atrakcjami co łyżwy, jest z pewnością jazda na nartach oraz snowboardzie. Jeśli mieszkamy blisko stoku zima, jest idealnym czasem by regularnie uprawiać tego typu sporty lub chociaż spróbować w nich swoich sił. Jeśli mieszkamy w mieście i daleko nam do górskich krajobrazów, to nie wyłącza nas to z możliwości ”szusowania”, albowiem coraz częściej w miastach dostępne są sztuczne stoki narciarskie. Aby jazda na desce czy też na nartach sprawiała nam należytą przyjemność, warto wykupić lekcję u instruktora, który krok po kroku nauczy nas poprawnej i bezpiecznej techniki jazdy. Zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych jazda na nartach lub snowboardzie jest idealną opcją, aby spożytkować energię i spędzić miły rodzinny dzień.

      Osoby, które nie czują się pewnie w zimowych sportach, również mogą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Jeśli pogoda dopisuje, wybierzmy się na rodzinne zjeżdżanie na sankach. Przypominam, iż sanki nie są wyłącznie dla dzieci, a frajda podczas zjeżdżania z górki cieszy niezależnie od wieku. Skoro jesteśmy już przy sankach należy wspomnieć również o kuligu. Ta atrakcja jest niezwykle popularna przede wszystkim w mniejszych miejscowościach. Zorganizowanie wraz z znajomymi kuligu, jest kolejnym wspaniałym sposobem na spędzenie rodzinnego popołudnia. Dla nie wtajemniczonych kulig, jest to ciągnięcie pojedynczych lub większej ilości sanek połączonych ze sobą przez samochód, traktor bądź też np. konia. Podczas kuligu mamy możliwość podziwiać piękną zimową scenerię. Dodatkowym plusem spędzania czasu na zimowym powietrzu jest zwiększenie naszej odporności, a zatem dobra zabawa dodatkowo wychodzi nam też na zdrowie.

      Dla osób, które nie są zwolennikami zimowych sportów, a chcą również wspólnie z rodzina zażyć trochę zimowych atrakcji proponuje coś mniej ekstremalnego. Spośród wielu oferowanych możliwości, możemy wybrać coś odpowiedniego dla każdego z nas. W okresie przed Świętami Bożego Narodzenia w niektórych miejscach, takich jak na przykład galerie handlowe, a nawet starówki, organizowane są różnego rodzaju warsztaty. Animatorzy uczą nas jak własnoręcznie wykonać świąteczne dekoracje. Dochód z tego typu atrakcji często przekazywany jest na cele dobroczynne, a koszt wpisowego jest naprawdę niewielki. Warto wziąć udział w takich warsztatach ponieważ dzięki temu możemy odkryć twórcze zdolności naszego dziecka, a także wspólnie stworzyć oryginalne i pamiątkowe ozdoby, które świetnie również nadadzą się na oryginalne prezenty dla naszych bliskich.

      W miejskich ośrodkach kultury, muzeach oraz różnych placówkach, w ferie zimowe organizowana jest tzw. „Zima w mieście” . Jest to fantastyczna opcja dla dzieci, które nigdzie w tym czasie nie wyjeżdżają. W ofercie miedzy innymi możemy znaleźć tematyczne zabawy, konkursy, a niekiedy spotkania ze sławnymi osobami. W większości tego typu miejsc mamy możliwość wykupienia posiłku, dzięki czemu maluchy mają okazję zjeść ciepły obiad, a rodzice mają trochę odpoczynku od codziennych obowiązków.

      Popularne stały się też zimowe półkolonie. Jest to idealne rozwiązanie dla dzieci w różnym wieku, które nie wyjeżdżają nigdzie wspólnie z rodzicami. Półkolonie oferują różnorakie opcje do wyboru, na przykład zajęcia sportowe, informatyczne czy tez teatralne. Na takich koloniach, dzieci mają zapewnioną całodobową opiekę, wyżywienie, oraz kadrę instruktorów, a wszystko to, jest pod nadzorem odpowiednich instytucji. Jest to więc doskonała możliwość, by nasze dziecko spędziło wolny czas w interesujący go sposób i rozwijało swoje pasje. Półkolonie dla dzieci są także świetnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy w okresie ferii nie mogą sobie pozwolić na urlop.

      W trakcie zimy, a w szczególności podczas zimowych ferii, wiele parków wodnych oraz basenów wprowadza atrakcyjne karnety i zniżki na swoje atrakcje. Naukę pływania warto zacząć od najmłodszych lat, więc jeśli myśleliśmy o tym by zapisać naszego urwisa na lekcje pływania, zima  jest doskonałym ku temu momentem. Parki wodne to jednak nie tylko miejsce dla dzieci, albowiem i rodzice uwielbiają tam spędzać swój czas wolny. Po całym dniu pracy wieczorny relaks w basenie doskonale rozluźni nasze mięśnie i doda sił na następny dzień, oraz wprowadzi nas w dobry nastrój.

      Jeśli jednak mróz oraz śnieg nam doskwierają, a planujemy spędzić czas z rodziną w domu, to warto zaopatrzyć się w różne zręcznościowe oraz planszowe gry. Jest to wspaniała rozrywka, która jednocześnie bawi oraz uczy.  Wybór gier na rynku jest naprawdę ogromny; „Monopol”, „Jenga”, „Scrabble” , „Twister” są to najbardziej znane tytuły, jednak z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Warto wspomnieć, że zdecydowana  większość gier planszowych jest tak zrobiona, że z powodzeniem możemy zagrać w nią z całą rodziną.

      Niezależnie co robimy, należy jednak zawsze pamiętać o bezpieczeństwie. Zimową porą zmierzch zapada szybciej, warto więc zaopatrzyć siebie oraz nasze dzieci w odblaski. Uprawiając natomiast zimowe sporty nie zapominajmy o ochraniaczach oraz kasakach, dzięki którym unikniemy niechcianych kontuzji. Planując też dłuższy pobyt na świeżym powietrzu, pamiętajmy również o odpowiednim ubiorze, aby najzwyczajniej świecie nie zmarznąć w czasie zimowego szaleństwa.

      Zima jest niewątpliwie urokliwą i wyjątkową porą roku, szczególnie jeśli przyozdabia ją śnieg, który dźwięcznie zgrzyta pod butami podczas spaceru. W trakcie jej trwania jest mnóstwo sposobów na rodzinne spędzanie czasu i każdy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Dlatego wykorzystajmy ten zimowy czas na naszą korzyść i starajmy się być razem z naszymi bliskimi jak najczęściej.

Ola (blogerka, mama małej Zuzi)Chcesz poczytać więcej artykułów? Zobacz artykuł: ŚWIĄTECZNE TRADYCJE I MOC PREZENTÓW