Nadchodzą ciepłe dni, a wraz z nimi lejący się z nieba żar. Słoneczko świeci coraz mocnej nagrzewając wszystko dookoła nas, a powietrze staję się coraz cięższe. W takim okresie niemal każdy marzy o tym aby móc się jakoś schłodzić. Na myśl zazwyczaj przychodzi nam wypad nad jezioro, a sprzyjająca pogoda wręcz podsyca nasze pragnienie choćby zamoczenia się na moment w wodzie. Jeśli nie mamy sposobności by udać się do publicznego kąpieliska to radzimy sobie na różne inne sposoby, popularnymi praktykami są np. częste domowe prysznice, polewanie się wodą z ogrodowego węża, a w ostateczności nawet wejście do publicznej fontanny. Jednak takie metody nie przynoszą ukojenia na długo. Czasami bywa tak, że tuż po wyjściu spod prysznica pragniemy z powrotem pod niego wejść. Na szczęście to nie wszystko co możemy zrobić aby schłodzić się w upalne dni i zapewnić sobie należyty relaks i ukojenie. Jeśli więc mamy miejsce na działce czy też w ogródku to najlepszym sposobem na schłodzenie się jest zaopatrzenie się w basen ogrodowy, który z pewnością pozwoli nam odprężyć się i przyniesie ukojenie w upalne dni.
Basen ogrodowy jest również wspaniałą formą spędzania czasu dla naszych pociech albowiem samo siedzenie w wodzie i robienie „chlapu chlap” już samo w sobie jest dla najmłodszych wspaniałą atrakcją. Zabawa w basenie relaksuje mięśnie, a także zwiększa poprawną koordynację ruchową dzieci, a więc podczas błogiego relaksu mamy same korzyści. Zanim jednak zatracimy się w przyjemnej kąpieli w naszym basenie, należy świadomie przemyśleć jego wybór, aby zakupiony produkt spełniał nasze wszystkie oczekiwania. W tym celu warto sprawdzić wśród jakich basenów możemy wybierać.

Najpopularniejsze modele basenów ogrodowych:

1. Basen dmuchany


Jest on zdecydowanie na pierwszym miejscu wśród basenów ogrodowych dostępnych na runku. Zawdzięcza to swojej prostej obsłudze oraz tym, że poza okresem letnim jest łatwy w przechowywaniu, gdyż nie zajmuje wiele miejsca. Tego typu baseny są zazwyczaj sprzedawane z odpowiednią pompką co znacznie ułatwia nam „postawienie basenu na nogi” . Baseny dmuchane dla dzieci są dodatkowo wyposażone w różnego rodzaju atrakcje takie jak : zjeżdżalnie, fontanny czy też różnego rodzaju zadaszenie, które skutecznie chroni maluchy przed nadmiernym nasłonecznieniem i poparzeniami. Tego typu baseny są dostępne w różnych kształtach, wymiarach, a także w szerokiej gamie kolorów co z pewnością sprawi, że maluchy chętniej będą z nich korzystać. Przedział cenowy tych basenów mieści się między 50- 400 złotych i uzależniony jest od wielu czynników takich jak wielkość, jakość wykonania, zadaszenie itp. Szeroki wachlarz cen sprawia, że są one najczęściej wybieraną opcją. Woda w takim basenie szybko się nagrzewa, a w przypadku gdy zostanie zanieczyszczona wymiana jej nie stanowi większego problemu z racji stosunkowo niewielkiej pojemności basenu. Baseny pompowane są bardzo wygodne do leżakowania i siedzenia ponieważ posiadają miękkie dno i ścianki. Jeśli więc zależny nam bardziej na schłodzeniu się w wodzie niż pływaniu to są one najlepszym wyborem.


2. Basen rozporowy 


Można powiedzieć, że ten typ basenu znajduje się dosłownie pomiędzy basenem dmuchanym, a stelażowym o którym opowiem w następnym punkcie. Określiłabym go nawet etapem przejściowym ponieważ na zakup takiego basenu decydują się zazwyczaj osoby, które chcą połączyć zalety basenów wymienionych w poprzednim zdaniu. Baseny rozporowe są wykonane z bardziej wytrzymałego materiału w porównaniu z basenami dmuchanymi, dzięki czemu posłużą nam na dłużej. Posiadają one także większą pojemność dzięki czemu możemy sobie pozwolić na odrobine nurkowania czy też pływania. Jeśli więc mamy w planach nie tylko siedzenie w wodzie, ale chcemy także nauczyć pływać naszego malucha to basen rozporowy będzie doskonałym rozwiązaniem. Wszystkie baseny rozporowe muszą być okrągłe ze względu na sposób działania, warto więc zmierzyć czy taki basen będzie pasował do naszego ogródka. Ceny tych modeli zaczynaja się już od 300 złotych tak więc nasza kieszeń nie zostanie mocno nadszarpnięta.

3. Basen stelażowy
 

Jest „luksusem” wsród innych dostępnych na rynku basenów ogrodowych. Baseny te są bowiem najbardziej wytrzymałe i największe, a ich konstrukcja pozwala nam na swobodne pływanie. Większość z basenów stelażowych pomieści spokojnie 10 osób dzięki czemu możemy korzystać z nich w gronie rodziny i przyjaciół. Ten model basenu jest produkowany w różnych kształtach, zatem dopasowanie go do naszego ogródka nie będzie stanowić większego problemu. Ceny basenów stelażowych są dość wysokie i wahają się od 800 do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli jednak zależy nam na kupnie tego typu basenu warto poświęcić trochę czasu na porównanie różnych modeli aby wybrać ten w największym stopniu odpowiadający naszym wymaganiom. Warto też zwrócić uwagę na to czy basen posiada pokrowiec, a także czy mamy odpowiednią ilość miejsca na przechowywanie basenu poza sezonem.Tak więc jeśli chcemy zaznać ochłodzenia w dowolnym dla nas czasie i mieć dostęp do wody we własnym ogródku baseny ogrodowe są wspaniałym rozwiązaniem. Posiadanie własnego basenu to również oszczędność czasu oraz pieniędzy, gdyż nie tracimy ich na dojazdy oraz wejściówki do publicznych kąpielisk. Dodatkowo w ten sposób omija nas również tłok i hałas, który występuje na publicznych pływalniach, a zyskujemy relaks w ciszy i spokoju, a także na własnych zasadach.

Ola (blogerka, mama małej Zuzi)Chcesz poczytać więcej artykułów? Zobacz artykuł: Motory na akumulator –spełnienie dziecięcych marzeń