Dzieci kochają rywalizację i nie ma w tym nic dziwnego gdyż od najmłodszych lat konkurują ze swoimi rówieśnikami. Rywalizacja z innymi sprawia, że maluchy odkrywają u siebie nowe umiejętności takie jak na przykład wytrzymałość czy też radzenie sobie z porażką, a to jest to dla nich wspaniałą lekcją życia już od najmłodszych lat. Aby więc wspomóc nasze dzieci w zdrowej rywalizacji możemy wybrać się z nimi np. na gokarty. Jest to również wspaniały pomysł aby zachęcić dzieci do zabaw na świeżym powietrzu i spędzić czas w rodzinnym gronie. Gokarty kojarzą nam się także z wakacjami nad morzem, gdyż w wielu nadmorskich punktach z łatwością można je wypożyczyć i oddać się niebywałej rozrywce. Dziś z łatwością i bez konieczności wyjazdu na urlop możemy również oddać się tej fantastycznej rozrywce ponieważ tory gokartowe są dostępne już w wielu miejscach. To jednak nie koniec naszych możliwości albowiem gokarta możemy też kupić na wyłączność za niewielką kwotę.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu Gokarta

1. Stan mechaniczny gokartaWiększość gokartów posiada bardzo prostą konstrukcję mechaniczną: pedały, łańcuch i przekładnię. Nie doszukujmy się zatem dodatkowych „wynalazków” stosowanych przez producentów, gdyż one szybko mogą się one popsuć. Piękno i doskonałość gokartów tkwi w ich prostoście i takie właśnie gokarty, które nie mają zbędnych udogodnień z powodzeniem posłużą Twoim dzieciom przez długie lata.

2. Bieg wolnyJest to bardzo prosta i przydatna funkcja dla naszego dziecka. Bieg wolny jest używany wówczas gdy nasza pociecha zjeżdża z górki i nie chce aby pedały kręciły się na skutek nabieranej prędkości. Załączając dźwignię biegu wolnego gokart swobodnie się rozpędza, natomiast pedały pozostają w bezruchu. Jest to o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie niż trzymanie uniesionych nóg podczas kręcenia się pedałów. Dzięki biegowi wolnemu minimalizujemy możliwość wystąpienia stłuczeń oraz kontuzji w trakcie swobodnej jazdy ze wzniesień.

3. Tylny hamulecKażdy gokart powinien posiadać z tyłu dodatkowy hamulec. Redukowanie prędkości, w szczególności do zera samymi pedałami jest dość niebezpieczne, zwłaszcza przy większych prędkościach. Z tego też względu gokart powinien być wyposażony w dodatkową dźwignie hamulca tylnego. W razie konieczności nagłego hamowania, zaciągamy hamulec, a gokart zatrzymuje się bezpiecznie bez większego wysiłku.

4. Regulacja fotelaAby gokart posłużył dzieciakom na kilka lat powinien on mieć funkcję regulacji fotela przód / tył. Dzieci rosną w zastraszającym tępie, dlatego też warto wybrać gokart z wspomnianą funkcją aby na każdym etapie móc go dopasować do wzrostu naszej pociechy. Jest to niewielki detal, a dzięki niemu rodzeństwo może naprzemiennie korzystać z gokarta. Regulacja fotela, to również oszczędność naszych pieniędzy, gdyż nie musimy co roku inwestować w nowy pojazd.


5. Rodzaje kół
W gokartach wyróżniamy 2 typy kół:
- gumowe piankowe koła typu EVA, są one idealne w przypadku użytkowania gokarta na równej drodze ponieważ dodatkowa amortyzacja w tym przypadku nie jest aż tak potrzebna.
- gumowe pompowane koła, tego typu koła są wyposażone w dętkę. Będą one lepsze w przypadku jazdy gokartem po nierównościach gdyż zapewniają one większy komfort jazdy, a także łatwiej przedzierają się przez napotkane przeszkody.
Jeśli w opisie produktu nie widnieje informacja w jakie koła wyposażony jest gokart możemy to łatwo sprawdzić oglądając zdjęcia danego produktu. Jeśli na zdjęciu widzimy wentyle wówczas mamy pewność, że kupujemy gokart z pompowanymi kołami. Warto się zatem wcześniej zastanowić gdzie i jak często nasze dziecko będzie śmigało swoim gokartem.

Przyjazna pogoda sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, warto więc wykorzystać fakt, że czas z dziećmi na dworzu możemy spędzać nie tylko w weekendy, ale także wieczorową porą. Porządne dotlenienie organizmu porządnie wpływa na zdrowie oraz relaksuje bardziej niż bezczynne siedzenie w domu, warto więc wybrać się chociaż na godzinkę w ciągu dnia z maluchami na przykład na gokarty. Maluchy po całym dniu będą mogły się wyszumieć, dzięki czemu będą lepiej spać. Natomiast rodzice towarzysząc im, będą mogli odpocząć po całym dniu pracy, relaksując się w tym czasie w otoczeniu pięknej przyrody.


Ola (blogerka, mama małej Zuzi)Chcesz poczytać więcej artykułów? Zobacz artykuł: Baseny ogrodowe – relaks dla całej rodziny