Hulajnogi podbiły serca wielu ludzi już dawno temu. Swoją popularność zyskały głównie dlatego iż jest to wyśmienity środek transportu, a jednocześnie zapewniają doskonałą zabawę. Dużym plusem takiego „pojazdu” jest brak emisji spalin, dzięki temu nie zanieczyszczamy powietrza, ponadto hulajnoga jest wspaniałym zastępstwem dla nieporęcznego roweru. Hulajnogą możemy również śmiało jeździć po chodniku co w przypadku roweru jest zabronione. Jeśli więc planujemy używać hulajnogi jako środka transportu np. do pracy, to również dzięki temu unikniemy stania w korkach. Jazda na hulajnodze nie wymaga wielkich zdolności ruchowych, tak więc praktycznie każdy z łatwością może z niej korzystać jednocześnie dobrze się przy tym bawiąc.
Również wśród dzieci hulajnogi cieszą się swoją sławą, maluchy wręcz pokochały tą wspaniałą zabawkę i jak często zapewne widzimy na ulicach są dzieci, które nie rozstają się z nią na krok. Dla najmłodszych jazda na hulajnodze to same korzyści. Pozytywny wpływ tej aktywności fizycznej poprawia funkcjonowanie całego ciała, a także wspomaga rozwój umysłowy naszych pociech. Podczas radosnego hulania kształtuje się u dzieci zmysł równowagi,a to powoduje, że dziecko zwiększa w ten sposób kontrolę nad własnym ciałem. Jazda na hulajnodze sprzyja również rozwojowi ich umiejętności mowy, ponieważ ośrodek mowy oraz równowagi znajduje się w tej samej części mózgu, tak więc w trakcie jazdy u malucha wytwarzają się nowe połączenia pomiędzy tymi dwoma ośrodkami. Poprzez rozwój umysłowy maluch poprawi również umiejętność poprawnego oceniania odległości od różnych obiektów takich jak np. drzewo, ławka czy pagórek co w rezultacie zmniejsza ryzyko nieprzyjemnych kolizji. W trakcie jazdy na hulajnodze pracują również nasze mięśnie od grzbietu aż po nogi, to sprzyja poprawie naszej kondycji, a także koryguje postawę kręgosłupa i wzmacnia go. Hulajnoga to doskonały pomysł na rodzinne spędzanie czasu, a także na poprawę humoru gdyż dzięki beztroskiej zabawie podnosimy poziom hormonów szczęścia w naszych ciałach. Taka aktywność na świeżym powietrzu powoduje także rozładowanie złych emocji, doskonale niweluje stres, a dzięki temu jesteśmy bardziej uśmiechnięci, zrelaksowani i naładowani pozytywną energią.

Wyróżniamy 4 rodzaje hulajnóg:

1. Hulajnoga dwukołowaTo najbardziej powszechny rodzaj wśród jej użytkowników. Szczególnie polecam go dorosłym oraz starszym dzieciom, które nie mają już problemu z koordynacją swojego ciała. Modele dwukołowe posiadają hamulec zamontowany nad tylnim kółkiem, który znacznie ułatwia dziecku zatrzymywanie się nawet przy większej prędkości. Taki typ hulajnogi jest również cięższy niż typowe hulajnogi dla młodszych dzieci, z tego też względu nie polecam ich dla maluchów gdyż zwyczajnie jazda na nich stanowiła by duży problem.


2. Hulajnoga składanaPrzeważnie jest również dwukołowa i posiada dodatkową możliwość złożenia kierownicy oraz schowania uchwytów. Dzięki takim funkcjom hulajnoga zajmuje mało miejsca, a jej przechowywanie jest łatwiejsze. Większość tego typu modeli posiada dodatkowy pas na ramię, który znacznie ułatwia nam sprawę przy jej przenoszeniu. W zasadzie ten rodzaj hulajnogi nie różni się zbytnio od modelu przestawionego wyżej z wyjątkiem wspomnianej już funkcji składania.

3. Hulajnoga trzykołowa


Jest przeznaczona właśnie dla najmłodszych użytkowników i jest ona dostępna w dwóch wariantach. W pierwszym wariancie 2 kółka umieszczone są z tyłu a jedno z przodu, a w drugim wariancie odwrotnie, 2 kółka z przodu, a jedno z tyłu. Taka trzykołowa hulajnoga jest dla maluchów bardziej stabilna, a to pozwala na jej użytkowanie nawet przez dzieci w wieku 3 lat. Ten typ hulajnóg jest głównie wykonany z plastiku, dzięki temu jest ona bardzo lekka i nie przysparza dzieciakom problemu z odpychaniem się na niej. Jeśli chodzi o wytrzymałość tejże hulajnogi to z powodzeniem mogę powiedzieć, że mimo iż jest ona z plastikowa jest bardzo trwała i maluch prędzej z niej wyrośnie niż ją zniszczy.

4. Hulajnoga elektrycznaTo produkt przeznaczony głównie dla nastolatków i dorosłych. Na takiej hulajnodze możemy rozpędzić się nawet do 30km/h, tak więc aby nasi milusińscy mogli na niej pojeździć muszą poczekać aż trochę podrosną. Wiele z tych modeli hulajnóg wyposażonych jest w 2 lusterka boczne, co przy osiąganej przez nich prędkości znacznie poprawia nasze bezpieczeństwo. Niektóre hulajnogi elektryczne oferują nam również mały bagażnik zamontowany z tyłu siodełka, do którego możemy schować np. niewielki plecak i udać się do szkoły. To rozwiązanie znacznie odciąża nasz kręgosłup co w efekcie ma dobry wpływ na ogólne samopoczucie oraz koncentrację podczas nauki.

Jak więc wybrać konkretną ?

Przy wyborze odpowiedniej hulajnogi dla dziecka czy też dla nas, powinniśmy zatem wziąć pod uwagę trzy kryteria: wiek, wagę i wzrost. Dodatkowo jeśli jest to hulajnoga dla dzieci ważnym aspektem jest jego sprawność fizyczna i umysłowa. Nie wsadzimy bowiem pięciolatka na hulajnogę elektryczną gdyż zwyczajnie nie jest on jeszcze na nią gotowy, a także nie sprezentujemy mu hulajnogi trzykołowej gdyż jest on już na taką za duży. Jeśli weźmiemy więc pod uwagę te 3 kryteria podczas wyboru hulajnogi to z pewnością i nasz maluch i my będziemy mieć należytą frajdę podczas jazdy.

Ola (blogerka, mama małej Zuzi)Chcesz poczytać więcej artykułów? Zobacz artykuł: Hulajnoga - przygoda nie tylko dla dzieci