W pierwszym roku życia dziecko rozwija się bardzo intensywnie. Przez cały czas poznaje nowe rzeczy i jest zaciekawione wszystkim wkoło. Wszelkie kolory, przedmioty i dźwięki są dla maluszka wielkim odkryciem. Już nawet 4 czy 5 miesięczne dzieci zaczynają swoją przygodę z raczkowaniem, dzięki temu maluchy są w stanie doświadczać więcej, a także mają możliwość dowolnego przemieszczania się. Zanim jednak malec zacznie raczkować to ćwiczy on wszelkie przewroty na boki oraz brzuch, a także stara się sięgać po wszelkie przedmioty, które są w zasięgu jego wzroku. Niemowlę obserwuje otaczające je zabawki oraz pomieszczenie unosząc kark i podtrzymując się na rączkach. Ważne jest więc to aby takiemu brzdącowi stworzyć bezpieczne warunki do codziennych ćwiczeń, a dodatkowo pomóc mu w jego rozwoju. Dzieci, które potrafią na razie leżeć tylko na pleckach szybko się nudzą gdyż ponad nimi nie znajduje się zbyt wiele ciekawych rzeczy, które dostarczają im wystarczających bodźców, a w związku z tym często płaczą i marudzą.

Aby wspomóc maluchy w ich treningu i zachęcić je do bezpiecznych przewrotów przydatna staje się mata dla niemowlaka. Maty edukacyjne dla dzieci bardzo korzystnie wpływają na ich rozwój ruchowy. Ponieważ taką matę kładziemy na podłodze nasze dziecko może ćwiczyć swoje przewroty już od pierwszych dni życia, a co ważne robiąc to na odpowiednim podłożu. Czyli stabilnym i raczej twardym niżeli na miękkim materacu. Dodatkowo mamy też pewność, że nasza pociecha nie spadnie z maty, a więc możemy sobie pozwolić na chwilowe spuszczenie jej z oczu.

Maty edukacyjne dla dzieci dzięki swoim kolorom oraz materiałom z jakich są wykonane oddziałują na wszystkie zmysły dziecka. Dzięki temu maluch jest nieustannie zachęcany do różnych aktywności takich jak : leżenie na brzuszku, przekręcanie się na boki, pełzanie czy też siadanie. Kolorowe wiszące zabawki sprawiają, że dziecko wyciąga do nich rączki, a co za tym idzie, stara się chwycić zabawki i przyjrzeć im się z bliska.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych modeli mat do wyboru i z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla swojego dziecka.

Na co jednak należy zwrócić uwagę podczas zakupu takiego produktu?

1. Rozmiar maty
 
Dzieci rosną bardzo szybko, warto więc wybrać taką matę by po np. 2 miesiącach nie okazała się za mała, ponadto powinna być ona na tyle duża by nie ograniczyła swobody ruchu maluszka.

2. Zabawki

 
Im bardziej kolorowe, szeleszczące i błyszczące tym lepiej. Wiele mat pozwala nam odpinać zawieszone zabawki, dzięki temu co jakiś czas możemy je podmieniać na inne.

Wszelkie zabawki i gryzaki powinny być przystosowane do prania lub umycia.

3. Sposób aktywności

 

W sprzedaży możemy znaleźć maty, które oferują nam wielorakie sposoby aktywności takie jak: maty z pałąkiem, maty materiałowe i podłogowe, a także maty z metkami.

4. Materiał

Dzieci spędzają na macie sporo czasu, w związku z tym materiał z którego wykonana jest mata powinie być jak najbardziej naturalny aby nie powodował u maluchów nadmiernego pocenia się czy też reakcji alergicznych.

5. Utrzymywanie w czystości

Z racji iż bawić się na macie będzie malutkie dziecko, materiał z którego jest wykonana powinien nadawać się do częstego prania. To znacznie uprości utrzymanie maty w czystości, a tym samym zwiększy komfort naszego dziecka.

W późniejszym miesiącach życia malucha maty edukacyjne mogą służyć dziecku za świetny element dekoracyjny pokoju, na przykład jako mały kolorowy dywanik koło łóżeczka, który z pewnością doda mu uroku. Maty nadają się także do użytkowania ich na dworze zamiast kocyka gdyż wspaniale izolują podłoże. Przechowywanie takiej maty nie zajmuje wiele miejsca, a także jest to produkt wieloletni, tak więc będzie ona mogła posłużyć przy opiece nad kolejnymi dziećmi.

Ola (blogerka, mama małej Zuzi)Chcesz poczytać więcej artykułów? Zobacz artykuł:
MEBLE OGRODOWE – DOKONAŁY PREZENT NA DZIEŃ OJCA