Mikołajki to szczególny i magiczny dzień. Jest to czas, który sygnalizuje nam, że wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Od mikołajek do Wigilii dzieli nas bowiem zaledwie trzy tygodnie. Sklepowe witryny migocą już kolorowymi światełkami, a zewsząd do uszu napływają nam nastrojowe piosenki, które umilają nam oczekiwanie na ten najpiękniejszy czas w roku. Dla większości dorosłych jest to sygnał, aby rozpocząć przygotowania do Świąt. Jak wszyscy dokładnie wiemy odkładanie wszystkiego na ostatnią chwilę nie jest dobrym pomysłem. Tak więc warto zacząć przygotowania odpowiednio wcześniej by uniknąć przed świątecznego zamieszania. Dla dzieci natomiast, mikołajki to przedsmak świątecznych prezentów, a wszelkie atrakcje związane z tym dniem, umilają dzieciom czas oczekiwania, oraz jednocześnie uczą najmłodszych mikołajkowych tradycji oraz zwyczajów.

W niektórych szkołach dzieci na mikołajki kupują sobie wzajemnie małe upominki. Aby nikt nie poczuł się pominięty, nauczyciele często organizują klasowe loterie kto komu będzie dawał prezent w danej grupie. Dzieci wpisują na karteczkę swoje imię, wrzucają kartkę do pojemnika, a następnie losują po jednej kartce, nauczyciel też bierze udział w loterii. Jest to świetny pomysł by nasz mały urwis wykazał się pomysłowością przy wyborze prezentu, a także nauczył się gospodarowania swoimi kieszonkowymi. To jednak nie koniec przyjemności dla naszych pociech, albowiem w domu, w mikołajkowy poranek dzieci są obdarowywane prezentami przez rodzinę. Rodzice i dziadkowie znają różne sposoby jak sprawić maluchowi wspaniałą niespodziankę. Zatem gdzie dziecko może znaleźć swój prezent ? Niekiedy upominki dzieci chowa się pod poduszką, tą opcję szczególnie polecamy dla najmłodszych, gdyż jest im wtedy łatwiej znaleźć prezent. Starsze urwisy, które znają już mikołajkową tradycję, upominek często znajdują w swoich butach. Możemy też zrobić coś oryginalnego i wręczyć dziecku mapkę z rebusami, dzięki której odnajdzie drogę do swojego prezentu. W ten sposób dziecko uczy się poprzez zabawę, a my w tym czasie mamy okazję na wypicie ciepłej porannej kawy.

Najczęstszym prezentem z okazji mikołajek są słodycze, w końcu smakują one najlepiej w wyjątkowe okazje. Najbardziej rozpoznawalnym łakociem w tym dniu jest czekoladowy Mikołaj. Jest to zdecydowanie faworyt w wyborze słodkości. Dzieci szczególnie uwielbiają te największe mikołaje z mlecznej, pysznej czekolady. Niemniej popularną słodkością jest Kinder Niespodzianka. To czekoladowe jajko kusi dziecko zarówno wspaniałym smakiem czekolady jak i zabawką, która ukryta jest w środku. Jednak nie w każdym domu goszczą słodycze. Jak dobrze wiemy na rynku jest mnóstwo zabawek o których marzą nasze dzieci. Zwykle wybieramy coś symbolicznego jak pluszak, lalka czy też gadżety z ulubionymi postaciami z bajek. Mikołajkowy dzień jest też fantastyczną okazją by uczyć dzieci, że prezent należy się każdemu, także rodzicom, zatem nie zapomnijmy wybrać również upominku dla siebie.

Aby prezent był trafiony, a radość naszego malucha z podarku była większa, warto wprowadzić do rodzinnej tradycji pisanie listów do Świętego Mikołaja. Jest to kolejna czynność, która jednocześnie bawi i edukuje nasze dziecko, a nam pozwala sprawić pociechom wspaniałą niespodziankę. Aby tak się jednak stało list do Mikołaja należy napisać odpowiednio wcześniej, ponieważ w wieczór poprzedzający mikołajki gotowy już list kładziemy na stoliczku, a obok niego zostawiamy Mikołajowi mały poczęstunek, szklankę mleka i ciastko na talerzyku. Wyobraźmy sobie radość w oczach dziecka gdy rano widzi, że na talerzyku zostały same okruszki, a szklanka mleka jest prawie pusta. Dla dziecka jest to sygnał, że można rozpocząć poszukiwanie swojego prezentu. Pisanie listu do Mikołaja nie jest oczywiście jedyną metodą aby dowiedzieć się o czym marzy nasz maluch, istnieje także prostsza opcja, którą zapewne bardzo dobrze znamy. Jest to nic innego jak dyskretna rozmowa z naszym dzieckiem na przykład o tym jaką postać z bajki lubi najbardziej.

Mikołajkowy dzień to prawdziwa magia dla najmłodszych. Aby ta magia trwała jak dłużej, wiele rodzin w ten wyjątkowy dzień rozpoczyna świąteczne dekorowanie domu. Ze schowków wyciągane są bombki i choinkowe lampki, długie kolorowe łańcuchy, oraz gwiazda, która tradycyjnie trafia na czubek choinki. Ozdoby te wdzięcznie mienią się pod wpływem zapalonych lampeczek, wprawiając nas w cudowny świąteczny nastrój. W oknach niektórych domów możemy zauważyć również śnieżne witraże, a na drzwiach wiszą kolorowe kokardy oraz stroiki. Dekorowanie domu to także dobry moment aby do przygotowań włączyć również nasze dzieci. Wspólnie zrobiony świąteczny stroik lub świecznik będzie piękną ozdobą na wigilijnym stole, a rozplątywanie choinkowych lampek, nie będzie aż tak męczące. Dekorowanie domu, jest to kolejna okazja do pobudzenia kreatywności naszych pociech, a przede wszystkim do zacieśnienia rodzinnych więzi.

6 grudnia, to również czas w którym organizowane są różne atrakcje dla rodzin. Zaliczamy do nich wspomniane już szkolne loterie czy też świąteczne zbiórki, dzięki którym możemy pomóc potrzebującym. Między innymi w centrach handlowych, często napotykamy świętego Mikołaja, któremu do ucha dzieci wyszeptują świąteczne marzenia, a także robią sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Takie wywołane już zdjęcie, możemy wykupić za symboliczną kwotę by wesprzeć szczytny cel. Natomiast na miejskich rynkach, otwierają się świąteczne kiermasze, na których znajdziemy pomysł na prezent, ozdoby choinkowe jak i same choinki. Na tego typu kiermaszach możemy się również natknąć na różne konkursy oraz smaczne potrawy, które mogą być inspiracją do wigilijnego menu. Jeśli jednak wszystkie potrawy mamy już zaplanowane, warto się udać na taki kiermasz choćby dlatego, by nasze maluchy poczuły wszechobecną świąteczną atmosferę.

Mikołajki są z pewnością wyjątkowym dniem. Uczą najmłodszych jakie mamy piękne tradycje, oraz w jaki sposób należy je kultywować. Mikołajkowe dni wprowadzają nas już w radosny nastrój oczekiwania pierwszej gwiazdki. Pokazują, że wspólnie spędzony czas jest ważniejszy od samych prezentów. Dzięki mikołajkom możemy lepiej poznać siebie nawzajem, a także marzenia naszych bliskich. Celebrujmy zatem ten dzień od najmłodszych lat i świętujmy go najlepiej jak umiemy. Sprawiajmy bliskim radość i pamiętajmy, że każdy z nas bez względu na wiek, zasługuje na mikołajkową magię.

Ola (blogerka, mama małej Zuzi)Chcesz poczytać więcej artykułów? Zobacz artykuł: 4 wskazówki, dzięki którym podróż z dziećmi stanie się przyjemnością