Od dłuższego czasu rowerki biegowe potocznie zwane też biegówkami cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ te zabawki posiadają bardzo wiele zalet. Rowerki biegowe dają nie tylko maluchom frajdę, ale jednocześnie jest to ich pierwsze doświadczenie z jazdą na rowerze. W wielu przypadkach dzieci, które korzystały z rowerków biegowych, pomijają potem etap jeżdżenia na rowerze trzykołowym. Dzięki temu maluch płynnie przesiada się na zwykły rower bez konieczności wspomagania go w międzyczasie kółkami bocznymi. To duży plus dla malucha, a jednocześnie oszczędność dla rodziców.

Dlaczego więc jeszcze warto zdecydować się na zakup rowerka biegowego dla Twojego Malucha?

1. DOTLENIA ORGANIZM 


Pierwszą zaletą takiego rowerka jest fakt, że dziecko jeżdząć na nim spędza dużo czasu na powietrzu. Dzięki temu dotlenia on organizm, a dodatkowo „wybawia się” – czyli uwalnia z siebie nagromadzoną energię. W ten sposób maluch naturalnie zmęczony zaśnie wieczorem bez mrugnięcia okiem.

2. ZWIĘKSZA MOBILNOŚĆ 

Rowerek biegowy pozwoli maluchowi również na swobodne przemieszczanie się, a także zwiększa szybkość poruszania się. To sprawia, że np. w czasie spaceru, maluch bez większego wysiłku będzie podażął za swoimi rodzicami. Takim rowerkiem mogą jeździć dzieci, już od najmłodszych lat. Jeśli maluch opanował już sztukę chodzenia, to z powodzeniem możemy go przymierzać na taki rowerek.

3. WSPOMAGA MERYTORYKĘ


Podczas jazdy maluch ćwiczy wszystkie swoje mięśnie, a więc ruch odbywa się poprzez zabawę. Rowerek biegowy poprawia również równowagę, co jak już wspomniałam często skutkuje pominięciem etapu rowerków trzykołowych czy też montowania do roweru kółek bocznych.

4. ZWALCZA NUDĘ

Rowerek biegowy to doskonały sposób na nudę. Radość z jazdy, przebywanie na świeżym powietrzu, a także sposób użytkowania tego rowerku sprawiają, że maluch sam upomina się o kolejny spacer.

Zalet oczywiście jest znacznie więcej, jednak te moim zdaniem są najistotniejsze, dlatego postanowiłam się skupić tylko na nich. Gdy już znamy korzyści płynące z jazdy na takim rowerku, odpowiedzmy sobie na pytanie: „Jaki rowerek będzie najlepszy dla mojego dziecka?” Obecnie na rynku dostępnych jest coraz więcej tego typu produktów, a mnogość ich wyboru może przysporzyć rodziców o niemały zawrót głowy. 

Dlatego, aby ułatwić Wam wybór odpowiedniego rowerka dla swojej pociechy, przedstawiam poniżej cechy, na które powinniście zwrócić szczególną uwagę nim zdecydujecie kupić konkretny model:

1. KOŁA
Do wyboru mamy koła pompowane i piankowe. To, jakie koła powinniśmy wybrać, zależy od powierzchni, na jakiej dziecko najczęściej będzie użytkować rowerek. Jeśli nawierzchnia będzie raczej równa, to koła piankowe z pewnością dobrze spełnią swoją rolę. Jeśli jednak maluch będzie częsciej jeździł po piaszczystych drogach, na której mogą znaleźć się małe kapmienie, wtedy o wiele lepiej sprawdzą się koła z dętką, czyli koła pompowane.

2. HAMULECRowerki biegowe mogą być wyposażone w ręczny hamulec tylni, który działa tak samo jak w zwykłym rowerze. Ze względów bezpieczeństwa (gdy maluch się już wprawi w jazdę) zaleca się kupno rowerku wyposażonego w hamulec. Jeżeli rowerek nie będzie posiadał hamulca, to maluch będzie musiał użyć własnych nóżek do zatrzymywania się, co przy większej prędkości może stanowić mały problem, a w skrajnych przypadkach zakończy się wywrotką naszej pociechy i nie potrzebnym jej płaczem.

3. RAMA


Na rynku dostępne są rowerki z metalową oraz drewnianą ramą. Można się zastanawiać, która konstrucja będzie lepszym wyborem. Prawda jest taka, że oba warianty są właściwym wyborem, ponieważ wykonane są z najwyższą starannością i precyzją, co czyni je równie bezpiecznym. Dlatego to, jaką ramę wybierzemy zależy wyłącznie od naszych upodobań estetycznych.

4. BLOKADA SKRĘTU KIERWONICY


Zwłaszcza na pierwszym etapie nauki jest to przydatna opcja, gdyż maluch szybciej złapie równowagę i poczuję się stabilniej. Na dalszym etapie natomiast taką blokadę można oczywiście wyłączyć, co pozwoli malcowi na w pełni swobodny wybór kierunku jazdy.

5. WAGA


Ciężar rowerka powinien być dopasowany do wzrostu i wagi naszego dziecka. Jeśli rowerek będzie zbyt ciężki, maluchowiowi będzie trudniej się poruszać, co w konsekwencji może zniechęcić go do dalszej wyprawy, oraz kolejnych spacerów.

6. WIELKOŚĆ ROWERKA


Aby dziecko swobodnie mogło jeździć na rowerku, siedząc na siodełku powinno mieć ugięte nogi w kolanach i cała stopą na płasko dotykać ziemi. Jeśli rowerek okaże się zbyt wysoki czar pryśnie, a naukę jazdy na rowerku trzeba będzie odłożyć na później.

7. ILOŚĆ KÓŁ


Na rynku dostępne są już rowerki dwu i trzykołowe. To, ilu kołowy rowerek wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od śmiałości i zdolności naszego dziecka. Jeśli widzimy, że maluch twardo trzyma się na nogach w czasie chodzenia, możemy śmiało wybrać rowerek z dwoma kołami. Jeśli natomiast nasza pociecha jeszcze się „chwieje” to zalecamy kupić rowerek z większą ilośćią kół.

Podsumowując, rowerek biegowy jest wspaniałym prezentem dla naszego dziecka. Sama jego konstrukcja pozwala skupić się maluchowi na jednej czynności. Dzięki czemu maluch w czasie jazdy doskonale się bawi się oraz uczy równowagi, a dodatkowo spędza czas na powietrzu, co korzystnie wpływa na jego organizm oraz zwiększa odporność. Jeśli w czasie zakupu zwrócicie uwagę na powyższe kryteria, to z pewnością taki rowerek będzie świetnym prezentem, który długo posłuży maluchowi i przyniesie mu dużo radości. Na koniec pozostaje nam jedynie wybrać kolor rowerka, który będzie pasował do ulubionego stylu naszej pociechy i wspólnie możemy wyruszać w drogę.

Ola (blogerka, mama małej Zuzi)Chcesz poczytać więcej artykułów? Zobacz artykuł: 6 oryginalnych prezentów na Pierwszą Komunię