W ostatnich latach, auta elektryczne dla dzieci cieszą się coraz większą popularnością. Szczególnie zainteresowanie nimi przejawiają zwłaszcza chłopcy, co jest całkowicie zrozumiałe, ponieważ pasja do motoryzacji towarzyszy większości mężczyzn przez całe życie. Natomiast w tego typu pojazdach, coraz częściej widzimy również dziewczynki. Nic w tym dziwnego, ponieważ producenci takich zabawek już jakiś czas temu zauważyli, że dziewczynki również chcą jeździć takimi autkami. Z tego też względu na rynku dostępnych jest coraz więcej pojazdów w kolorach zbliżonych do różu oraz fioletu. Dzięki temu każda młoda dama może wybrać auto, której odpowiada w pełni jej gustom.
Użytkowanie aut na akumulator nie jest typową formą aktywności fizycznej, niemniej jednak jest to fenomenalna zabawa i bardzo ciekawa forma spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wielu rodziców nadal ma jednak obawy, aby sprezentować taki samochód swojemu dziecku, ponieważ obawiają się o jego bezpieczeństwo. Producenci jednak nie dbają tylko o wygląd swoich zabawek, ale również o ich bezpieczeństwo. Pasy bezpieczeństwa oraz kontroler, dzięki któremu rodzic może sterować pojazdem i w każdej chwili go zatrzymać sprawiają, że takie autko staje się w pełni bezpieczną zabawką. Tak jak wspomniałam wcześniej, na rynku dostępnych jest coraz więcej modeli do wyboru, dlatego zakup odpowiedniego auta, nie jest już taki oczywisty.

Aby więc pomóc rodzicom podjąć właściwą decyzję, podpowiadamy dziś, na co należy zwrócić uwagę w czasie zakupu takiego pojazdu.

1. CZY AUTO POSIADA PASY BEZPIECZEŃSTWA?Samochodziki elektryczne wyposażone w pasy bezpieczeństwa są o wiele bezpieczniejsze od tych, które takich pasów nie posiadają. Pasy w takim pojeździe spełniają dwie funkcje. Po pierwsze skutecznie przytrzymują dziecko w fotelu auta. Nawet w przypadku nagłego hamowania czy wjazdu na przeszkodę, dziecko nie wypadnie z pojazdu, co gwarantuje mu pełne bezpieczeństwo. Dodatkowym atutem pasów jest fakt, że korygują one postawę ciała, dzięki czemu maluch w czasie jazdy nie będzie się garbił. Taki dobry nawyk prostej postawy maluch nieświadomie będzie przenosił na swoje życie codziennie.

2. CZY DO POJAZDU JEST DOŁĄCZONY PILOT STEROWANIA?


Większość samochodzików wyposażonych jest w specjalny pilot zdalnego sterowania, dzięki któremu rodzic całkowicie może sterować zabawką. Taka kontrola gwarantuje maluchowi pełne bezpieczeństwo, ponieważ np. w przypadku, gdy dziecko się zagapi i będzie kierowało się prosto na jakąś przeszkodę, to rodzic w każdej chwili może zmienić jego kierunek jazdy czy też całkowicie zatrzymać pojazd. Dzięki takiemu pilotowi, autko nadaje się już nawet dla dzieci, które ledwo skończyły roczek. Pomimo iż sam maluch jeszcze jest za mały by sterować pojazdem, będzie czerpał ogromną radość samej jazdy w czasie, gdy samochodem będą sterować jego rodzice. W ten sposób autkiem dziecko może się bawić od 1 do nawet 6 roku życia w zależności od wytrzymałości wagowej danego modelu.

3. ILOŚĆ MIEJSCA W SAMOCHODZIKUNa rynku dostępne są obecnie auta jedno oraz dwuosobowe. Jeśli wiec mamy dwójkę dzieci w podobnym wieku, samochód dwu osobowy będzie dla nich najkorzystniejszą opcją. Dzięki takiej ilości miejsca rodzeństwo będzie mogło bawić się wspólnie ucząc się przy tym wzajemnie jedno od drugiego. W ten sposób zapobiegniemy również konfliktom, które zwykle pojawiają się, gdy dwoje dzieci chce korzystać z zabawki równocześnie, w tym przypadku nie ma tego problemu.

4. WIELKOŚĆ AUTA ORAZ JEGO MOCIm pojazd jest większy, tym ma większe zapotrzebowanie na moc. Autka o mniejszych rozmiarach, wybierane są przede wszystkim dla najmłodszych dzieci, dla których nie liczy się prędkość, a sama radość z jazdy. Takie modele posiadają zwykle pojedyncze silniki, których moc oscyluje na poziomie od 20 do 45W. Natomiast dla nieco starszych dzieci, które są już wprawione w jeździe oraz ze względu na swój wiek mają większą wagę, polecam auta, które wyposażone są już w 2, a nawet 4 silniki. Taka moc zapewnia odpowiednią trakcję pojazdu, oraz pozwala dziecku czerpać satysfakcję z nieco szybszej jazdy.

5. MULTIMEDIA

Wiele pojazdów na akumulator oferuje dzieciom dodatkowe gadżety, które mają za zadanie umilić dziecku zabawę. Radio oraz głośniki, są już niemal nieodłącznym wyposażeniem większości samochodów elektrycznych. Ulubione piosenki dobiegające z głośników z pewnością umilą czas naszym pociechom. Niektóre auta posiadają również wbudowany ekran LCD, na którym maluch w czasie przerwy, może obejrzeć swoją ulubioną bajkę.

Zastanawiacie się pewnie ile kosztują tego typu zabawki? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Mnogość wyboru sprawia, że ceny są różne i zależą przede wszystkim od wyposażenia, wielkości, mocy, a także marki danego modelu. Kupując auto z oryginalnym logiem z wyświetlaczem LCD oraz podwójnym silnikiem, należy się liczyć z większym wydatkiem. Natomiast, jeśli szukamy pojazdu dla małego dziecka i chcemy zaoszczędzić, to warto wybrać model bez oryginalnego LOGO z pojedynczym silnikiem i pozbawionego np. wyświetlacza LCD. Autko z słabszym wyposażeniem nie zrobi większej różnicy maluchowi, który będzie zachwycony samą radością z jazdy natomiast rodzice dzięki temu mogą zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Jak już wspomniałam użytkowanie aut na akumulator nie należy do typowej formy aktywności fizycznej, niemniej jednak jest to fenomenalna zabawa i bardzo ciekawa forma spędzania czasu na świeżym powietrzu. Należy jednak pamiętać, że taka jazda to nie tylko zabawa, ale też nauka. Warto zwrócić uwagę, że maluch w trakcie jazdy trenuje swój zmysł orientacji przestrzennej oraz uczy się odpowiedzialności oraz zasad bezpieczeństwa, a taka wiedza z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Ola (blogerka, mama małej Zuzi)Chcesz poczytać więcej artykułów? Zobacz artykuł: Rowerek biegowy - Dlaczego warto go kupić?