Święta już tuż tuż, wielkimi krokami zbliżamy się do najbardziej magicznych dni w roku. Wraz z pierwszą gwiazdką będziemy wspólnie zasiadać do wigilijnego stołu zastawionego pysznymi potrawami, łamać się opłatkiem i składać sobie wzajemnie świąteczne życzenia. Wszelkie świąteczne  tradycje będą umilały nam te wspaniałe dni, oraz tworzyć niezapomniany klimat. Pod ubraną w kolorowe bombki choinkę położymy zapakowane prezenty dla bliskich, ale chwileczkę … czy wszyscy już mamy przygotowane upominki ? Jeśli nie - to już właściwie ostatnie chwile by kupić podarki, zwłaszcza jeśli chcemy je zamówić przez Internet z dostawą do domu.

Co takiego więc kupujemy i dla kogo ? Najwięcej prezentów dostają oczywiście dzieci, przyczyna jest prosta - radość maluchów cieszy także dorosłych. Nic tak nie uszczęśliwia rodzica jak roześmiana buzia własnej pociechy. Dzieci najczęściej dostają zabawki; w końcu to dla nich są one tworzone, a wybór zabawek w dzisiejszych czasach jest naprawdę ogromny ! Domki dla lalek, interaktywne pluszaki, zdalnie sterowane samochody, a nawet drony … Mogłabym, tak wymieniać do stycznia, jednak czasu mamy już znacznie mniej. Mając taki wybór, bez wątpienia każdy z nas znajdzie coś co przypadnie naszemu dziecku do gustu. Natomiast dla młodzieży dobrym pomysłem na prezentem będzie na przykład wymarzony instrument, nowy strój do tańca, pierwszy laptop czy też smartfon lub karta podarunkowa do ulubionego sklepu. Warto szczególnie pomyśleć nad tą ostatnią opcją. Dlaczego ? Ponieważ, doskonale wiemy jak ciężko nadążyć za nastolatkami, jeśli więc od dawna mówią nam o najmodniejszej bluzie i super wypasionej torebce dajmy im zatem możliwość, aby wybrali się po to sami. Kto wie, może nagle zmienią zdanie.

A jakie są najpopularniejsze prezenty wśród dorosłych ? Zestaw kosmetyków to zdecydowanie  faworyt na tej liście. Osobiście nie znam kogoś, kto chociaż raz w życiu nie dostał takiego zestawu. Kolejnym równie znanym prezentem są perfumy. Jeśli znamy ulubione zapachy osoby którą obdarowujemy, to jest to naprawdę znakomity wybór na prezent. Następne w kolejce są książki, a jeśli ktoś idzie z biegiem czasu możemy mu sprezentować również elektroniczny czytnik książek, inaczej mówiąc e-book reader. Biżuteria, zarówno ta damska jak i męska oraz portfele są równie gorącym towarem w okresie Świąt Bożego Narodzenia. To jednak nie koniec pomysłów na gwiazdkowe prezenty albowiem zawsze możemy się trochę wyróżnić. Odręcznie malowany własny portret będzie doskonałą ozdobą domu naszych dziadków czy też rodziców. Coraz częściej spotykanym prezentem, staje się również na przykład opłacony pobyt w Spa na kilka dni. Ja osobiście byłabym zachwycona nawet jednodniowym pobytem w takim miejscu.

Tak więc jakikolwiek prezent wybierzemy, to pamiętajmy, że ma on swoją moc. Sam widok, że jeden z pakunków jest z naszym imieniem sprawia, że zaczynamy się uśmiechać. A jeśli poświęcimy chwilę na poznanie marzeń naszych bliskich, prezent będzie cieszył ich również po otwarciu.

Skoro przeszliśmy już przez etap kupowania prezentów, należy wspomnieć o tym co dalej z nimi zrobić. Jak dobrze wiemy według tradycji, choinka powinna być ubierana w wigilijny poranek i to właśnie pod nią chowamy wspomniane wcześniej prezenty. W jaki sposób zaś przyozdabiamy choinkę?  Jak doskonale wiemy, choinki kojarzone są głównie z kolorowymi bombkami oraz światełkami. Na  czubek choinki trafia zaś złota czy też żółta gwiazda. Symbolizuje ona gwiazdę betlejemską, która prowadziła do żłóbka Trzech Króli. Coraz częściej na choince możemy również znaleźć aniołka. Choinkowy aniołek to opiekun domu i ludzi w nim mieszkających. Kolorowe łańcuchy natomiast mają za zadanie scalać wszystkich członków rodziny. Zgodnie z tradycją, nasza rozświetlona choinka powinna pozostać na swoim miejscu przynajmniej do 6 stycznia. Zanim jednak rozbierzemy naszą choinkę przejdźmy do wigilijnego stołu.

Jest on wszakże miejscem wigilijnej wieczerzy. Co zatem powinno się znaleźć na naszym wigilijnym stole, aby tradycji stało się zadość?  Przede wszystkim powinno się na nim znajdować 12 potraw, a na środku stołu powinien leżeć opłatek. Wspomniane 12 potraw jednak może różnić się od siebie, w zależności od rejonu kraju w jakim mieszkamy. Jednak pomimo różnic geograficznych to najpopularniejsze potrawy w naszych domach są niezmienne i należą do nich : pierogi z kapustą i grzybami, barszcz z uszkami, bigos, karp oraz śledzie w różnej odsłonie. Zgodnie z tradycją wigilijną do stołu możemy zasiąść wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki. Posiłek natomiast rozpoczyna się od podzielenia się  opłatkiem z najbliższymi oraz złożeniu sobie wzajemnie życzeń. Następnie możemy już zasiąść do stołu i zajadać się naszymi ulubionymi potrawami. Niemniej jednak nakrywając wigilijną kolację, pamiętajmy o tradycji pozostawienia wolnego miejsca dla niezapowiedzianego gościa lub zagubionego wędrowca.

To jednak nie koniec naszych tradycji, albowiem w wielu domach możemy zauważyć różnego rodzaju świąteczne dekoracje. Jedną z nich jest wieszanie jemioły. Ponoć pocałunek pod jemiołą w wigilijny wieczór ma zapewnić nam szczęście oraz pomyślność. Kolejną piękną dekoracją, jest świąteczny stroik. Stroiki bywają różne, są: stojące, wiszące, oraz ze świeczkami. Łączy je jednak to, że pięknie ozdabiają nasze domy i wprowadzają w świąteczny nastrój.

Mówiąc o tradycjach należy też wspomnieć o wspólnym kolędowaniu. Jest to jedna z najpiękniejszych naszych tradycji. Mimo iż wiele rodzin nie śpiewa kolęd osobiście, to podtrzymują oni tradycję puszczając kolędy w radiu czy też telewizorze. Nastrojowe kolędy tworzą w naszych domach niepowtarzalny klimat Świąt. W dzisiejszych czasach żartobliwie mówimy również, że oglądanie „Kevina” jest również naszą tradycją, w końcu możemy go obejrzeć co roku o tej samej porze : )

Święta Bożego Narodzenia to głównie czas radości, który wspólnie  spędzamy z rodziną, a także w gronie najbliższych przyjaciół. To czas, w którym uczymy nasze dzieci jakie mamy pięknie  tradycje i jak je należy podtrzymywać.  Natomiast dla najmłodszych, Święta to wyjątkowe przeżycie, które zapada im głęboko w pamięć. Sprawmy więc by były one naprawdę niezapomniane. Także warto postarać się, aby do naszych domów nie wkradł się przedświąteczny chaos. Z tego względu zaplanujmy wszystko troszkę wcześniej, aby uniknąć wielkiego zamieszania. Z rozmysłem zastanówmy się też nad prezentami, tak by sprawić naszym bliskim fajną niespodziankę co sprawi, że i my również będziemy szczęśliwi. Święta to przede wszystkim czas relaksu, spędzony w rodzinnym gronie. Dlatego w trakcie świątecznego rozgardiaszu, starajmy się cieszyć, każdą radosną, wspólną chwilą spędzoną z najbliższymi.

Na koniec z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, życzę wszystkim w imieniu swoim jak i całego zespołu Niecodzienne Gadżety, wspaniałych, radosnych i spędzonych w rodzinnym gronie Świąt Bożego Narodzenia oraz mnóstwa fantastycznych prezentów pod choinką :)  

Ola (blogerka, mama małej Zuzi)Chcesz poczytać więcej artykułów? Zobacz artykuł: Mikołajkowy zawrót głowy