Od dawna 31 grudnia kojarzony jest z zabawą sylwestrową. Balony, konfetti, błyszczące sukienki, szampan i oczywiście fajerwerki o północy są to stałe elementy tej nocy. Chociaż teraz odchodzimy już od zwyczaju strzelania fajerwerkami, nie umniejsza to radości sylwestrowego szaleństwa. Ludzie gromadzą się na wszelakich balach, aby wspólnie i hucznie przywitać nowy rok. Posiadanie małych dzieci nie wyklucza nas ze wspaniałej zabawy, albowiem możemy poszukać takiego miejsca w które możemy się wybrać razem z pociechą. Takich miejsc przybywa, organizatorzy bali sylwestrowych zatrudniają odpowiednie animatorki i opiekunki, które podczas naszej zabawy zajmują się maluchami, karmią je, a także kładą je spać. Jeśli mamy jakieś obawy, lub jesteśmy świeżo upieczonymi rodzicami możemy szybko podejrzeć co porabia nasze maleństwo, a następnie wrócić do zabawy. Na taką imprezę, warto też zabrać ze sobą niewielką torbę z ubraniami na zmianę dla dziecka, a dla nas samych wygodne buty na powrót do domu, dla najmłodszych polecam również ulubiony kocyk lub maskotkę. Taka osobista zabawka dziecka znacząco ułatwi jego zasypianie. Jeśli jednak lubimy bawić się po swojemu, możemy wspólnie z przyjaciółmi zorganizować coś bardziej kameralnego we własnym domu. To właśnie opcja domówki jest najczęściej spotykana wśród rodziców najmłodszych dzieci. Dzięki takiemu rozwiązaniu maluchy pozostają we własnym domu i dlatego czują się najbardziej komfortowo i bezpiecznie. Spędzając sylwestra w domu, zabawę w każdej chwili możemy przerwać, aby położyć dziecko spać, a w razie potrzeby wszystko mamy pod ręką. 

Jak zatem zorganizować sylwestrowy wieczór w domu, aby dzieci dały nam odrobinę luzu ?

To bardzo proste, pozwólmy im bawić się tak jak bawiliśmy się my sami. Przede wszystkim zacznijmy od rozmowy z dzieckiem na temat tego jak będzie wyglądał ten wieczór i czemu jest on inny od pozostałych, tak aby dziecko wiedziało czego może się spodziewać. Wydzielmy miejsce dla dzieci do zabawy, zorganizujmy je tak, aby maluchy miały sporo opcji do wyboru, na przykład gry planszowe, puzzle, klocki, dużą ilość kredek i kartek. Dobrym sposobem aby dzieci w domu trochę się poruszały, są gry ruchowe na konsolę. W tą opcję chętnie włączają się także dorośli, sama chętnie spróbowałabym swoich sił w grze tanecznej :) Jedną z pierwszych zabaw dla najmłodszych może być dekorowanie domu, dmuchanie balonów oraz zawieszanie serpentyn wszakże zajmuje trochę czasu. Dzięki temu w tym czasie mamy możliwość zastawienia stołu przekąskami lub przebrania się w sylwestrową kreację. Skoro jesteśmy już przy sylwestrowych kreacjach i dekoracjach nie zapomnijmy o kolorowych czapeczkach dla najmłodszych, kilku zimnych ogniach i wystrzałowym konfetti. Maluchy również będą ucieszone, gdy będą mogły ubrać się w coś szczególnego tego wieczoru, w końcu kiedy jak nie w sylwestrową noc, zacząć nosić karnawałowe stroje ? Dziecko w takim stroju będzie świetnie wyglądać na zdjęciach w pamiątkowym albumie. Pozwólmy zatem najmłodszym zaszaleć, w końcu dziećmi jesteśmy tylko raz. Przygotujmy również najmłodszym przekąski i napoje, a na przywitanie nowego roku bezalkoholowego szampana, odrobina bąbelków przecież nikomu nie zaszkodzi.

Zaszaleć lubią także rodzice i nic w tym dziwnego. Raz na jakiś czas odskocznia od dzieci jest wręcz wskazana, jak więc spędzić Sylwestra bez dzieci ? Na myśl przychodzą mi dwa rozwiązania. Po pierwsze możemy poprosić dziadków aby zostali z naszą pociechą podczas naszej nieobecności w domu, możemy też dzieci zawieść bezpośrednio do nich. Jeśli jednak dziadkowie nie mogą nam pomóc, możemy wtedy wynająć opiekunkę lub zawieść dzieci do opiekunki. Obie te opcję dają nam możliwość stałego kontaktu z dzieckiem, dzięki czemu możemy spokojnie oddać się szaleństwu sylwestrowej zabawy. Wybór miejsc w których możemy spędzić wystrzałowego Sylwestra jest ogromny. Gdzie więc chodzimy w tą niepowtarzalną noc ? Kluby i restauracje pękają w szwach, musimy więc pamiętać aby uprzednio zabukować sobie w nich miejsce i wpłacić zaliczkę. Większość takich miejsc, w cenie oferuje przekąski, szampana, różne konkursy oraz oczywiście wspaniałą atmosferę. Od dłuższego czasu mamy również możliwość witać nowy rok wraz z gwiazdami szklanego ekranu. Dla wielu osób to jedyna okazja aby na żywo usłyszeć ulubionych artystów dlatego też wydarzenia plenerowe pomimo zimna cieszą się niebywale wysoką frekwencją. Taka zabawa, to także wspaniała okazja aby wychodząc na dwór posłuchać dobrej muzyki i nawiązać nowe znajomości.

Jak już wspomniałam, dziś stopniowo odchodzi się od zwyczaju strzelania fajerwerkami o północy, jak więc można zastąpić tą atrakcję sylwestrowej nocy ? Wspaniałym pomysłem jest pokaz laserów. Efekt jest równie spektakularny, a dzieci wydają się być podobnie zachwycone. Zaletą tego rozwiązania jest to, że laserowe iluminacje możemy włączyć również w domowym zaciszu. Cena takiego urządzenia jest rozsądna, a dodatkowo możemy je wykorzystać podczas innych okazji. Jeśli jednak w naszej okolicy pojawiają się fajerwerki, a dzieci są na tyle duże, by wyjść z nimi na dwór, zachęcam do przywitania nowego roku na świeżym powietrzu. Dla dzieci będzie to z pewnością niezapomniane przeżycie, a dodatkowo dotlenią się przed snem, wyjdzie wszystkim na zdrowiu. Na koniec chciałabym jeszcze wspomnieć, o małym sylwestrowym zwyczaju jakim jest pocałunek ukochanej osoby o północy, nie zapomnijmy więc o tradycyjnym całusie. A tuż po pocałunku nadchodzi czas na składanie noworocznych życzeń, tak więc nasi mili :

 

Z końcem tego roku, życzymy Wam wszelkiej  pomyślności.

Nowego roku przepełnionego zdrowiem i szczęściem.

Mnóstwa sukcesów i radości z dzieci.

Aby nowy rok był jeszcze lepszy niż obecny.

A także szampańskiej zabawy do białego rana !

Ola (blogerka, mama małej Zuzi)Chcesz poczytać więcej artykułów? Zobacz artykuł: 8 sposobów na rodzinne spędzanie czasu zimą