• Kategorie
  • Szukaj
  • Foteliki samochodowe

Foteliki samochodowe dla dzieci

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dzieci poniżej 150 cm wzrostu muszą być przewożone w specjalnych fotelikach samochodowych, jeżeli są przewożone na przednim siedzeniu. Do trzeciego, a nawet czwartego roku życia zaleca się, aby dziecko było umieszczane tyłem do kierunku jazdy – wyjątkiem jest jednak sytuacja, kiedy w samochodzie przy przednim miejscu dla pasażera  jest zamontowana poduszka powietrzna (w takich autach fotelik musi zostać zamontowany na tylnym siedzeniu). Przepisy te obowiązują aż do uzyskania przez dziecko pełnoletności, chyba że wcześniej osiągnie wymagany wzrost. Dziecko do lat 3 nie może być przewożone w samochodach nieposiadających pasów bezpieczeństwa, pomimo montażu fotelika dziecięcego. Przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami lub bez fotelika grozi mandatem i 6 punktami karnymi.

Foteliki dziecięce - jakie wybrać?

Poza obowiązującymi przepisami bardzo istotny jest również wybór odpowiedniego fotelika dziecięcego, dostosowanego do wagi i wzrostu dziecka, który pozwoli zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy z małym pasażerem, a także sprawi, że jazda samochodem będzie dla malucha bardziej komfortowa. Wiele osób często zastanawia się, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich fotelików dla dzieci. Pierwszym czynnikiem są kategorie wagowe fotelików samochodowych. Takie wyposażenie dla małego pasażera powinno zawierać również europejski certyfikat bezpieczeństwa, czyli homologację ECE. Oznaczany jest on symbolem ECE R44. Informuje o tym, że fotelik dziecięcy został wykonany zgodnie z wymaganiami technicznymi obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej i ustalonymi w przepisach prawnych. Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, są wyniki testów zderzeniowych fotelików do samochodu. Decydują one o poziomie bezpieczeństwa danego modelu i są przeprowadzane zazwyczaj przez niezależne firmy konsumenckie. Oceniane są w skali od 1 do 5. Modele spełniające najwyższe normy bezpieczeństwa otrzymują wynik 5.

Foteliki dla dzieci – jak dopasować do samochodu?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dopasowanie fotelika dziecięcego do modelu samochodu. Nie każdy fotelik samochodowy można zamontować w każdym aucie. Jest to szczególnie ważne ze względu na to, że odpowiednio zamontowany fotelik samochodowy dla dziecka jest gwarancją wysokiego poziomu bezpieczeństwa malca podczas jazdy. Pierwszą kwestią, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę, jest informacja producenta, do jakich modeli samochodów nadaje się dany fotelik samochodowy. Jeśli taka informacja nie pojawia się, należy skontaktować się ze sprzedawcą i zapytać o interesujący nas model samochodu.

Kolejną ważną wskazówką jest odpowiednie naciągnięcie pasów. Podczas montażu należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy pasy samochodowe mocujące fotelik samochodowe są odpowiednio naciągnięte i który z modeli sprawia, że pasy są mocniej napięte. Warto rozeznać się również, czy producent fotelików dla dzieci przewidział alternatywny sposób mocowania w danym modelu, aby można było go zamontować w większości samochodów, na przykład poprowadzić pasy innym sposobem (część fotelików wyposażona jest w specjalne otwory stworzone z myślą o takim przeznaczeniu). Przy zakupie fotelika samochodowego, możemy też zwrócić uwagę na akcesoria do fotelików samochodowych jakstoliki podróżne.

W ofercie sklepu Niecodzienne Gadżety znajduje się bogaty wybór fotelików dostępnych w różnych kategoriach wagowych i dostosowanych do dzieci w różnym wieku. Warto również pamiętać, że foteliki samochodowe różnią się też sposobem montażu - rozróżniamy te które montuje się przodem jak i te które montuje się tyłem do kierunku jazdy. Ważnym jest by dobrać odpowiedni fotelik do aktualnej wagi naszego dziecka, i tak mamy foteliki do 18kg, ale też do 36kg czy do 13kg.